Onemocníte v době nachlazení a chřipek snadno?
Jak zinek posiluje imunitní systém ve starším věku

Když je ošklivo, na nebi jsou tmavé mraky a vítr vám žene kapky deště do tváře, opět nastává ta doba: čas nachlazení a chřipek. Dospělé osoby postihuje nachlazení průměrně dvakrát až čtyřikrát za rok a v důsledku toho byly jen nemoci dýchacích cest v první polovině roku 2017 důvodem 18 % všech vystavených neschopenek. Někteří lidé onemocní v každém období nachlazení a chřipek, a zvláště náchylní jsou k tomu senioři. V mnoha případech by byla možná prevence! Zde si můžete přečíst o možné spojitosti mezi nedostatkem zinku a náchylností k infekcím a o tom, jak snadno předejít nepříjemnému nachlazení.

Jak zinek posiluje imunitní systém ve starším věku

PŘEHLED TÉMY

Silná a častá nachlazení mohou být projevem nedostatku zinku

Když se někdo každou zimu nachladí a má neustále rýmu, může se za tím skrývat nedostatek zinku. Nedostatek zinku se neprojevuje jen na kůži a vlasech nebo pomalým hojením ran. Je to proto, že nedostatek zinku také oslabuje obranyschopnost.

Následky: kvůli nízké obranyschopnosti je člověk náchylnější k nachlazení – bolesti v krku, kašli a častému smrkání. Je-li imunitní systém oslabený nedostatkem zinku, mají to snazší i ostatní virové choroby, například opary. Problém: když máte chřipku, vyšetření hladiny zinku není to první, co vás napadne. Tento stopový prvek však přesto hraje v imunitním systému důležitou úlohu.

Funkce zinku v silném imunitním systému

Stopový prvek zinek je důležitou součástí imunitního systému a je využíván při buněčné i humorální obraně proti infekcím. Zinek je zvláště potřebný, co se týče odolnosti vůči nachlazení. Ale zinek je důležitý i tehdy, když už původce choroby napadl organismus. Podílí se na tvorbě a aktivaci imunitních buněk a aktivně se účastní boje s původci chorob. A zinek též vypuzuje rhinoviry odpovědné za nachlazení z tzv. receptorů ICAM v nosní sliznici a brání jejich množení. Dostatečný příjem zinku je tedy zvláště důležitý v době nachlazení a chřipek!

Studie: Nachlazení je kratší při užívání vysokých dávek zinku

Různé studie opakovaně prokázaly, že hladina zinku má přímý vliv na průběh nachlazení. 

Stejný poznatek byl potvrzen v metastudii. Vědkyně s příznačným jménem Michelle Science, společně se svými kolegy analyzovala 17 studií kontrolovaných placebem, v nichž bylo zahrnuto celkem 2 121 účastníků. Jeden z výsledků analyzovaných studií: Podávání vysokých dávek zinku minimálně 75 mg denně vedlo u dospělých ke zkrácení délky nachlazení průměrně o 2,75 dne. V těchto studiích byl zinek podáván ústně. Zvláště důležitý byl tento poznatek: Podávání zinkových doplňků by mělo být zahájeno ihned poté, co se objeví symptomy onemocnění, aby se pozorovaný účinek projevil.

Nachlazení je kratší při užívání vysokých dávek zinku

Senioři trpí nedostatkem zinku zvláště často

Nečekejte, až onemocníte, lepší je včasná prevence. Zejména ve starším věku se obranyschopnost snižuje a zvyšuje se riziko infekcí, například nachlazení. Jedním z důvodů je to, že organismus již z různých důvodů není schopen přijímat dostatečné množství všech potřebných vitaminů a stopových prvků. Může to být způsobeno nemocemi, vedlejšími účinky léků nebo trávicí soustavou se sníženou schopností vstřebávání.  Nedostatek zinku v organizmu může způsobovat i příjem menšího množství nebo méně pestré stravy. Obecně se jedná o kombinaci několika těchto faktorů, a proto jsou senioři skupinou ohroženou nedostatkem zinku. Aby si senioři udrželi odolný imunitní systém, měli by dbát na vyváženou stravu a příjem všech důležitých vitaminů a minerálů. 

Jaká je vaše denní potřeba zinku

Zinek se v organismu neukládá ve velkém množství, a proto je nezbytný pravidelný příjem tohoto základního stopového prvku. Denní doporučená spotřeba zinku je u dospělých žen 7 mg a u mužů o něco více – 10 mg. Toto množství doporučuje Německá společnost pro výživu (DGE). Toto doporučení nepřihlíží k jednotlivým faktorům, které mohou bránit vstřebávání zinku a které hrají roli zvláště u seniorů, jak bylo popsáno výše. Denní potřeba proto může být v individuálních případech vyšší.

Zinek se nachází zejména v potravinách živočišného původu bohatých na bílkoviny, například v sýru nebo v hovězím mase. Nachází se také ve veganských potravinách, například v dýňových semínkách a ovesných vločkách. Je však třeba mít na paměti, že zinek z rostlinné potravy se v organismu nevstřebává tak dobře jako zinek živočišného původu. Důvod: Kyselina fytová obsažená v rostlinných potravinách, kterou rostliny potřebují k růstu, váže minerály jako zinek, hořčík a vápník. Naše trávicí ústrojí tuto vazbu nedokáže rozštěpit a minerály se vyloučí nevyužité. Například arašídy obsahují zvláště vysoké množství kyseliny fytové a fytátů – ale přes svůj vysoký obsah zinku 3,4 mg ve 100 g nejsou příliš dobrým zdrojem tohoto minerálu.

Funkce zinku v silném imunitním systému

Prevence je lepší než léčba: Jak lze zabránit nachlazení

Existuje několik preventivních opatření, která můžete podniknout, abyste se v chladném a deštivém období ochránili před infekcí viry způsobujících nachlazení. Snažte se vyhýbat místům s velkým množstvím lidí. Pokud však v zimě občas jezdíte autobusem nebo vlakem, před infekcí viry z klik, madel nebo podání ruky se chraňte častým mytím rukou. Také byste měli hodně pít, abyste ve vytápěných místnostech zabránili vysychání sliznic a zachovali jejich přirozenou ochrannou vrstvu. K tomu jsou zvláště vhodné teplé bylinné čaje. A v neposlední řadě je to samozřejmě vyvážená strava bohatá na živiny a správný příjem nejdůležitějších vitaminů a stopových minerálů – zejména zinku.