Jak je důležitý hořčík v těhotenství?

Minerální hořčík má v našem organismu řadu důležitých funkcí. Kromě stabilizační funkce při tvorbě kostí reguluje energetický metabolismus v našich buňkách, a jak bylo v nedávné době zjištěno, účastní se aktivace více než 600 enzymů. Správně upravená rovnováha hořčíku zvyšuje odolnost organismu proti stresu a vyrovnanost nálad, protože reguluje kardiovaskulární systém a zajišťuje zdravý krevní tlak. V neposlední řadě je pak hořčík důležitý pro řízení kontrakcí svalů a zvláště pro jejich následné uvolnění. Jinak řečeno, hořčík je díky své relaxační funkci důležitý pro ženy, které nejsou těhotné, protože vyvážená hladina hořčíku přispívá mimo jiné k uvolňování křečí a ke zmírňování menstruačních bolestí.

PREHĽAD TÉMY

Jaký má hořčík účinek na naše svaly?

Aby naše svaly normálně fungovaly, potřebují vyvážený poměr hořčíku a vápníku. Vápník zajišťuje správné svalové napětí, kdežto hořčík je zapotřebí  k jejich uvolnění. Jestliže se koncentrace vápníku ve svalech z důvodu nedostatku hořčíku zvýší, svaly se již nemohou uvolnit a objeví se křeče. Hořčík na kontrakce a uvolňování svalů účinkuje tak, že způsobí „nepropustnost“ buněčných membrán, aby byla opět nastolena rovnováha elektrolytů (tj. koncentrace uvnitř buňky a mimo ni jsou opět vyvážené). Vápník a jiné elektrolyty, například draslík a sodík, již nemohou pronikat do svalů a nervových buněk. Snižuje se tak dráždivost nervových buněk a svalové křeče jsou méně pravděpodobné.

Jaký má nedostatek hořčíku vliv na těhotenství?

Mnoho těhotných žen si stěžuje na křeče v lýtkových svalech a na neurčité bolesti v břiše, které se mohou objevit v důsledku nedostatku hořčíku. K dalším projevům nedostatku hořčíku patří silné palpitace a vyčerpanost. Tyto projevy samy o sobě nejsou důvodem k obavám, ale přesto byste měly naslouchat signálům svého těla a uvažovat o vyšetření na nedostatek hořčíku. Pokud se v těhotenství objeví silný nedostatek hořčíku, stažená děloha se již nemůže uvolnit. Některé křeče by proto mohly vyvolat předčasné kontrakce a ve vážných případech vést k předčasnému porodu. V případě nedostatku hořčíku je narušena rovnováha v kardiovaskulárním systému a zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku v těhotenství. Kromě toho existuje podezření, že hořčík rovněž způsobuje vznik preeklampsie a zesiluje nevolnost v těhotenství.

Ihned po vyrovnání nedostatku hořčíku dochází ke zmírnění symptomů bez trvalých následků. Vyvážená hladina hořčíku je proto nezbytná pro zdraví matky i dítěte.

Jaké množství hořčíku je vhodné konzumovat v těhotenství a během kojení?

Německá společnost pro výživu pro těhotné ženy doporučuje 310 mg (tj. mírně nad doporučené množství pro netěhotné ženy ve věku nad 25 let). Jedním z důvodů je, že vlivem hormonálních změn v těhotenství se močí vylučuje větší množství hořčíku. Hořčík kromě toho hraje roli při dělení a růstu buněk embrya. V pozdějších stádiích těhotenství je nutné zajistit dostatek hořčíku pro nenarozené dítě. V posledních třech měsících těhotenství embryo ukládá až 7 mg hořčíku do vyvíjejících se kostí a svalů.

Kojící ženy také potřebují zvýšené množství (390 mg), protože hodně hořčíku předávají svému dítěti v mateřském mléce, které obsahuje průměrně 3 mg hořčíku ve 100 ml. Novorozenec jej nutně potřebuje, protože se jedná o důležitý biofaktor.

Jak dlouho je nutné doplňovat hořčík v těhotenství?

Aby nehrozil nedostatek hořčíku, je vhodné zajistit jeho doporučenou hladinu již v době, kdy o těhotenství uvažujete. Řada lékařů doporučuje ji udržovat po celou dobu těhotenství až do ukončení kojení. Hladina hořčíku u matky i dítěte tak v důležitých prvních měsících zůstane vyvážená.

Které potraviny obsahují hořčík?

Nejvíce hořčíku obsahují ořechy a semínka – největší množství je ve slunečnicových semínkách a ve lněném semínku (420 mg a 350 mg hořčíku ve 100 g). Značné množství hořčíku je však také v pšeničných klíčcích a v ovesných vločkách. Jedna porce barevného müsli denně – třeba se dvěma plátky banánu (45 mg hořčíku ve 100 g banánů) – již pokryje téměř celou denní dávku hořčíku, zvláště když také vypijete jednu nebo dvě sklenice minerálky bohaté na hořčík. Jedna třetina žen však doporučených hodnot nedosáhne, protože náš organismus nedokáže využít hořčík z rostlinné potravy. Je to proto, že fytáty běžně se vyskytující v rostlinných potravinách vážou hořčík přijímaný potravou a většinu ho tak přímo vyloučíme.

Vedlejší účinky hořčíku v těhotenství

Zdravé osoby vyloučí přebytek hořčíku v krvi ledvinami do moči. Když zkonzumujete velké množství hořčíku najednou, část tohoto množství projde střevem beze změny a je vyloučena ve stolici, protože se zvýšeným příjmem se vstřebává méně hořčíku. To může dokonce vést k vedlejšímu účinku, konkrétně k tomu, že mírně projímavý účinek hořčíku zmírňuje zácpu, která je v těhotenství častá.

Příjem malých dávek hořčíku během dne tomuto vedlejšímu účinku snadno zabrání. Můžete například rozpustit šumivé granule v 500 až 750 ml vody a popíjet ji během dne. Nebo můžete po poradě s lékařem během dne také užívat vhodné léky nebo doplňky stravy, které neobsahují příliš vysoké dávky hořčíku.