Nervový systém

Vitamín B12 - důležitá ochrana pro silné nervy

Doba čtení 8 minut
Sdílet
[Preložiť do slovenčiny:]

Vitamín B12 je jedním z osmi vitamínů skupiny B a jediným vitamínem, který si tělo dokáže speciálně uložit. Naše játra skladují velké množství tohoto vitamínu, které mohou vydržet měsíce až roky, aby se v případě potřeby uvolnily zpět do krve.

Zásoby ostatních vitamínů skupiny B se však vyčerpávají rychleji. Ve srovnání s vitamínem B12 zůstávají v našem těle kratší čas, než se nevyužijí nebo nevyloučí. Proto se nedostatečné zásoby vitamínu B12 nebo zhoršená schopnost vstřebávání ve střevech projeví až s opožděním. Vitamín B12, známý také jako kobalamin, má v našem metabolismu různé funkce. Pomáhá udržovat nízkou hladinu homocysteinu, a tím chrání cévy a srdce. Podílí se na dělení buněk a tvorbě krve a je nezbytný pro normální funkci nervů.

Vitamín B12 se podílí na tvorbě důležitých poselových látek, jako jsou neurotransmitery a hormony, které řídí činnost našeho mozku, a tím i naše vnímání, náladu a psychiku.

Jak vitamín B12 přispívá k funkci nervového systému

Prvými príznakmi nedostatku vitamínu B12 sú obvykle nespecifická únava a slabá výkonnosť, rovnako ako nestabilita nôh. Zle fungujúce nervy v mieche často spočiatku spôsobujú nepríjemné pocity v dolných končatinách, ako je pálenie a necitlivosť nôh a pocit napätia, pripomínajúci manžetu v lýtkach. Pretože je ovplyvnený aj mozog, neurotransmitery a hormóny, môže nedostatok vitamínu B12 viesť aj k problémom so sústredením, zlej pamäti a depresii.

beach.jpg
Kdo je ohrožen nedostatkem vitamínu B12? Příčiny nedostatku vitamínu B12
  • Kojenci a děti
  • Starší lidé
  • Těhotné a kojící ženy
  • Kuřáci
  • Lidé, kteří dodržují veganskou stravu
  • Lidé s chronickými onemocněními a onemocněními trávicího traktu

Kojenci a děti mají kvůli svému růstu velkou potřebu vitamínu B12 a jsou závislí na pečlivé péči rodičů, pokud jde o dostatečný příjem tohoto vitamínu. Nedostatkem vitamínu B12 trpí především starší lidé a vegani. U těch druhých hrozí riziko, že v stravě přijímají příliš málo vitamínu B12, protože nekonzumují potraviny živočišného původu, zatímco starší lidé často trpí nejen zhoršeným vstřebáváním tohoto důležitého vitamínu, ale zde hrají roli i omezení ve stravování. Kuřáci a lidé s chronickými onemocněními, jako je cukrovka, selhání ledvin nebo demence, rovněž trpí zhoršeným vstřebáváním vitamínu B12 – často v důsledku vedlejších účinků léků a léků užívaných dlouhodobě – a jsou ohroženi jeho nedostatkem. Lidé, kteří trpí zánětem žaludeční sliznice nebo jinými onemocněními trávicího traktu, nejsou schopni produkovat důležité endogenní látky pro vstřebávání vitamínu, což znamená, že část dodaného vitamínu B12 se vyloučí nevyužitá.

S přibývajícím věkem se několik těchto faktorů kombinuje a riziko nedostatku vitamínu B12 se zvyšuje. Zatímco nedostatkem vitamínu B12 trpí pouze přibližně 2 až 5 % mladých Evropanů, u 10 až 30 % lidí starších než 65 let může být diagnostikován nedostatek vitamínu B12. Pokud žijí v domově pro seniory, tento podíl se zvyšuje na přibližně 40 procent. Bez ohledu na příčinu, pokud je nedostatek vitamínu B12 rozpoznán příliš pozdě, hrozí nenapravitelné poškození nervů.

worries.jpg
Jaké jsou neurologické příznaky nedostatku vitaminu B12?

Prvými príznakmi nedostatku vitamínu B12 sú zvyčajne nešpecifická únava a slabá výkonnosť, ako aj nestabilita nôh. Zle fungujúce nervy v mieche často spočiatku spôsobujú nepríjemné pocity v dolných končatinách, ako je pálenie a necitlivosť nôh a pocit napätia, pripomínajúci manžetu v lýtkach. Keďže je ovplyvnený aj mozog, neurotransmitery a hormóny, nedostatok vitamínu B12 môže viesť aj k problémom so sústredením, zlej pamäti a depresii.

Nerozpoznaný nedostatek vitamínu B12 může mít závažné následky

Pokud nedostatek vitamínu B12 zůstane dlouho nerozpoznán, může vést k závažným neurologickým a neuropsychiatrickým poruchám, včetně demence a schizofrenie. Nedostatek vitamínu B12 může vyvolat i závažná fyzická omezení, včetně paraplegie. Odpovídá tomu funikulární myelóza, při které je mícha poškozena v důsledku nedostatku nervových obalů. Pokud je nedostatek rozpoznán dostatečně brzy, některé poškození lze zvrátit. Pokud jsou však následky nedostatku vitamínu B12 již příliš pokročilé, poškození nervů je nenapravitelné. Nedostatek vitamínu B12 je proto třeba brát vážně a měl by se mu předcházet.

Takto může být diagnostikován nedostatek vitamínu B12

Po vstřebání s potravou se vitamin B12 dostává do krevního oběhu v různých fázích: nejprve se s potravou dostává do žaludku, kde tvoří tzv. vnitřní faktor, na který se vitamin B12 váže. Společně se mohou vstřebat v tenkém střevě a vstoupit do krevního oběhu. Značná část vitaminu může difundovat střevními stěnami i bez vnitřního faktoru. Když se dostane do těla, je přítomen v aktivní formě, kterou může tělo využít, a v neaktivní formě. Pouze asi 20 % vitaminu B12 přítomného v krvi je aktivních a označuje se jako holotranskobalamin (zkráceně holoTC). Protože však krevní test zjišťuje v krvi i neaktivní vitamin B12, může být při diagnostice nedostatku vitaminu B12 zavádějící, tj. může maskovat jeho nedostatek. Proto by měl být v případě podezření z důvodu příslušnosti k rizikové skupině nebo dokonce z důvodu přítomnosti různých příznaků nedostatku vitaminu B12 proveden dvoufázový specifický krevní test. Nejprve se vyšetřuje hladina holotranskobalaminu a ve druhé fázi se vyšetřuje koncentrace metabolických produktů vznikajících při nedostatku, jako je kyselina methylmalonová a homocystein. Pokud jsou obě vyšetření nepříznivá, lze předpokládat nedostatek vitaminu B12, který by měl být co nejdříve odstraněn.

Rizikové osoby by měly předcházet nedostatku vitamínu B12

Ačkoliv je vitamín B12 pro náš organismus velmi důležitý, potřebujeme ho jen relativně malé množství. Pro zdravé dospělé se doporučuje denní dávka 3 µg. Děti potřebují o něco méně vitamínu B12, těhotné ženy a kojící matky mají zvýšenou potřebu 3,5 až 4 µg denně.

Vitamín B12 je produkován mikroorganismy a nachází se téměř výlučně v živočišných potravinách.

Vegani a jiní lidé, kteří jsou vystaveni riziku konzumace příliš malého množství vitamínu B12 kvůli nevyvážené stravě, mohou nedostatečnému příjmu vitamínu B12 poměrně snadno předejít uvědomělým stravováním a v případě potřeby cíleným příjmem vitamínu B12. Vitamín B12 je produkován mikroorganismy a nachází se téměř výlučně v živočišných potravinách – zejména v játrech, kde se ukládá u zvířat i u lidí. Významné množství vitamínu však obsahují i maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky. Veganům se doporučuje, aby užívali doplňky stravy s obsahem B12 (které jsou obvykle veganské) k náhradě případného nedostatku. Na druhé straně, prokázaný nedostatek vitamínu B12 by měl být léčen vhodným lékem B12 po konzultaci s lékařem.

Nedostatek vitamínu B12 lze potlačit i tehdy, pokud je narušena absorpční schopnost

Pokud je však schopnost vstřebávání vitamínu B12 narušena, je třeba nejprve identifikovat příčinu. Může to být nedostatečná tvorba vnitřního faktoru v žaludku nebo inhibice vstřebávání v důsledku vedlejších účinků léků, jako je metformin, který užívá mnoho diabetiků 2. typu. Při dlouhodobém užívání léků je vstřebávání vitamínů obvykle inhibováno, ale není úplně vyloučeno, takže jako první opatření může být použit.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Informace o osobním zdraví uvedené na stránce www.woerwagpharma.cz slouží pouze pro vaši informaci a v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci, vyšetření nebo diagnostiku u registrovaného lékaře. Obsah uvedený na www.woerwagpharma.cz se nemůže a nesmí používat k nezávislému stanovení diagnózy a/nebo samoléčbě. Vezměte prosím na vědomí také prohlášení o vyloučení odpovědnosti a naše informace o právech k obrázkům.

Sdílet
Jsme tu, abychom vám pomohli!
Kontakt